Fórum pro otevřená data
Prvním městem, které se veřejně připojilo k poskytování otevřených dat, je Opava. Tamější radní s Fondem Otakara Motejla odsouhlasili a podepsali Memorandum o spolupráci při prosazování otevřených dat.
„Na internetu tak budou v budoucnu dostupné informace, smlouvy, faktury a další dokumenty ve formátech, které občanům umožní nejen se v nich lépe orientovat a vyhledávat je, ale také zveřejněná data v tomto formátu dále používat či přímo analyzovat,“ říká první náměstkyně primátora Opavy Pavla Brady. Tento pilotní projekt je součástí programu Fóra pro otevřená data, které Fond Otakara Motejla založil spolu s partnery letos v květnu.
Česká republika stojí zatím na cestě otevírání dat na počátku. Opava se rozhodnutím, že otevře svá data veřejnosti, stala skutečným průkopníkem celosvětového trendu u nás. „Otevření dat přinese obyvatelům Opavy řadu ekonomických a společenských výhod. Na základě jejich využití mohou vzniknout různé služby – od informací o dopravě, např. dopravních spojích nebo možnosti parkování, zdravotnických zařízení, cyklistických stezkách přes pomoc handikepovaným, až po přehled o hospodaření města a přidělování veřejných zakázek,“ upřesňuje Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla.
Obecně otevřená data přinášejí novou možnost ekonomického využití, vytvářejí podnikatelské a pracovní příležitosti, úspory v hospodaření měst a zvýšení úrovně služeb pro obyvatele a napomáhají i zapojení občanů do veřejného života.
Proces otevření dat je postaven na speciální metodologii. Město podle priorit, jaký druh informací a v jakém formátu může občany nejvíce zajímat, data buď převede přímo do formátu otevřených dat, nebo je zveřejní v jejich stávajícím formátu na svých webových stránkách či na jejich umístění odkáže.
„Otevřená data jsou data veřejného sektoru, která jsou volně k dispozici na internetu ve strukturované a strojově čitelné podobě. To znamená, že například rozpočet obce naskenovaný ve formátu pdf požadavek otevřených dat nesplňuje. Pokud je ale zpracován v excelové tabulce s funkčními vzorečky, lze říci, že jde o nejnižší formát otevřených dat, tedy variantu, umožňující další zpracování údajů,“ dodává Jiří Knitl.
Převzato z http://www.osf.cz/
Odpovědět na příspěvek