EK představila návrh nového regulačního rámce telekomunikačního trhu
Evropská komise v úterý představila návrh nového regulačního rámce telekomunikační trhu EU. Jde o balíček několika, mnohdy kontroverzních, změn.
Návrh, který v úterý představila eurokomisařka Viviane Reedingová, bude muset schválit Evropský parlament a rada ministrů členských zemí EU. Proto lze očekávat, že dojde k mnohým kompromisům a jeho konečná podoba se bude od té navrhované v mnohém lišit.
Podle odhadů by mohly být změny způsobu regulace telekomunikačního trhu implementovány do legislativ jednotlivých zemí kolem roku 2010. Pojďme se tedy podívat, jaké hlavní změny EK navrhuje.
Snížení počtu relevantních trhů
Mezi vesměs kladně hodnocené návrhy, patří návrh snížit počet relevantních trhů. Relevantní trhy jsou dílčí oblasti, ve kterých se samostatně zkoumá stav trhu (skrze analýzy), identifikují případní hráči s významnou tržní silou a eventuelně ukládají tzv. nápravná opatření. EK navrhuje snížit počet relevantních trhu ze současných 18 na 7.
Evropský „superregulátor“
Návrh EK zřídit celoevropský regulační orgán – ETMA (European Telecommunications Market Authority) ale narazil na tvrdou kritiku. Není totiž jasné, jaký by měl mít status, ani jaké by měl mít pravomoci.
Podle dosud zveřejněných dokumentů by měl mít ETMA pouze poradní funkci. Měl by se stát poradním orgánem Evropské komise. Druhou funkcí ETMA by mělo být sjednocování postupů všech 27 národních regulátorů.
Pakliže by ETMA vznikl a fungoval, tak jak jsme zmiňovali výše, neznamenalo by to přílišnou změnu, protože poradní orgán, sestavený ze zástupců národních regulátorů, již funguje. Jmenuje ERG (European Regulators Group).
Právo veta
Další navrhovanou změnou je přiřknutí práva veta EK. Což by v praxi znamenalo přesunutí dalšího kousku moci z rukou členských zemí do Bruselu.
Strukturální separace
Mezi nekontroverznější návrhy se řadí návrh rozšíření možných nápravných opatření o Strukturální separaci. To znamená oddělení infrastruktury a poskytování služeb, přičemž by měly oba nově vzniklé subjekty dál stejného vlastníka.
K čemu by tedy oddělení mělo vést? Jednoduše řečeno, mělo by umožnit jiným poskytovatelům služeb využívat oddělenou infrastrukturu a zákazníkům nabídnout alternativu.
Co na to říká ČTÚ?
Český telekomunikační úřad vydal tiskovou zprávu, ve které konstatuje, že se ztotožňuje pouze s navrhovaným snížením počtu relevantních trhů. Ostatní změny nepovažuje za pozitivní a je připraven uplatňovat své názory v rámci projednávání nového regulačního rámce.
Zdroj: Lupa.cz
Odpovědět na příspěvek