eGON oslavil první narozeniny, co bude dál? (2. díl)
Ve druhé části našeho článku se Vám pokusíme zprostředkovat plány Ministerstva vnitra v oblasti eGovernmentu, které na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě prezentovali ministr vnitra Ivan Langer a jeho náměstek Zdeněk Zajíček.
Tiskovou konferenci Ministerstva vnitra zahájil šéf resortu Ivan Langer a po krátké prezentaci prvního roku života eGONa, který vnitro hodnotí jako úspěšný, představil plány na další rok.
Langer přislíbil, že v roce 2010 budeme moci konstatovat, že se eGON dostal z batolícího do pubertálního věku, který bude sice rovněž složitý, ale už půjde o samostatnou bytost, která řadu věcí umí a řadu věcí dokáže.
Jak tedy eGONa vychovávat a připravit ho na samostatný život?
O plánech rozvoje eGovernmentu v nadcházejícím období pohovořil náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu a informatiku Zdeněk Zajíček. Zajíček na úvod připomněl nedávné zasedání Rady vlády pro informační společnost, z jejíž dílny pochází dokument nazvaný Strategie rozvoje služeb pro informační společnost.
Podle Zajíčka Strategie identifikovala jeden základní problém: Pokud chce stát mluvit do toho, jak se má elektronicky komunikovat, měl by především změnit sám sebe tak, aby byl plnohodnotným partnerem pro ty, kteří už elektronické nástroje pro komunikaci používají. Dobrý příklad je elektronické bankovnictví, které v České republice poměrně rychle zdomácnělo.
Právě výše zmíněné přizpůsobení státu se nedaří a právě proto, podle Zajíčka, vznikla Strategie rozvoje služeb pro informační společnost.
Strategie rozvoje služeb pro informační společnost si klade za cíl prolomit bariéry v pěti základních oblastech:
- V oblasti základních registrů a identifikace osob
- Rozšíření univerzálních kontaktních míst
- Zaručená a bezpečná elektronická komunikace
- Vlastní služby pro informační společnost (zdravotnictví, sociální pojištění, apod.)
- Digitalizace datových fondů a jejich archivace
Co konkrétně dělá a bude dělat Ministerstvo vnitra v nejbližší době?
Co se týče projektu Czech POINT uvedl náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu a informatiku Zdeněk Zajíček snahu vnitra umožnit zažádat o Živnostenské oprávnění prostřednictvím kontaktních míst Czech POINT, protože zatím fungují terminály pouze jako výdejní místo (nikoliv podávací) – to se má v nejbližší době změnit. Možností podání by mělo začít rychle přibývat.
Czech POINTy budou nově poskytovat výpisy z bodového registru řidičů a matričních úřadů
Další rozšiřující službou, která by mohla oslovit širokou veřejnost, je výpis z bodového registru řidičů. Zajíček slíbil, že se této služby v nejbližší době dočkáme, protože právě v těchto dnech je dokončována dohoda mezi Ministerstvem vnitra a Ministerstvem dopravy.
V souvislosti s registrem osob by měly být ještě letos do systémů Czech POINTů zapojeny také matriční úřady. Konverze dokumentů na Czech POINTech? Do července 2009 bude připravena! Co se týče KIVSu, hodlá vnitro ještě více ušetřit.
Zákony o registrech
Zdeněk Zajíček připomněl, že prvním ze zákonů o registrech je ten, který už je připraven, totiž zastřešující Zákon o základních registrech. Na něj by ale měly navázat další čtyři. Pro každý registr by měl být vytvořen jeden zákon. Druhým zákonem tedy bude Registr územní identifikace, adres a nemovitostí, za který bude zodpovídat Český úřad zeměměřičský a katastrální. Gestorem Zákona o registru obyvatel bude Ministerstvo vnitra, které bude spolupracovat s Českým statistickým úřadem, Ministerstvem práce a sociálních věcí a dalšími resorty.
Registr osob si vzal na starost Česká statistický úřad. Nový Registr práv a povinností bude spadat pod vnitro. Resumé: Podle Zajíčka bude systém registrů plně funkční k 1. 1. 2010.
Co je k tomu všemu třeba?
Podle Zdeňka Zajíčka je ke splněné všech vytyčených cílů bezpodmínečně potřeba elektronický občanský průkaz. Tato potřeba nejvíce „hoří“ u úředníků, protože je třeba jejich jednoznačná elektronická identifikace. Právě pro to Ministerstvo vnitra uvažuje o tom, že od 1. 1. 2010 to budou právě úředníci, policisté a další, kteří budou mít jako první eObčanky.
Elektronická sbírka zákonů
Dalšími projekty, kterým se Ministerstvo vnitra chce v letošním roce zabývat jsou projekty elektronické sbírky zákonů a na něho navazující elektronické legislativy. K tomuto tématu náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček uvedl, že není možní aplikovat projekty elektronizace na zastaralé procesy a tudíž je potřeba nejdříve udělat pořádek v právním řádu, který mnohdy sám o sobě přináší nejasnosti a nadměrnou byrokratickou zátěž.
Notáři jdou s dobou, ČSÚ chystá projekt elektronických voleb
To nejlepší ze své prezentace si nechali vrcholní představitelé Ministerstva vnitra nakonec. Ivan Langer opět převzal slovo, aby pozval na pódium „hlavu všech notářů v České republice,“ Martina Foukala. Foukal přišel podepsat memorandum o spolupráci s Ministerstvem vnitra a oznámil, že notáři jdou s dobou a jsou připraveni pro propojení notářů se systémem Czech POINT.
Ze stejného důvodu (podepsání memoranda o spolupráci) přišel na pódium předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer. Fischer přislíbil, že ČSÚ v blízké budoucnosti vytvoří projekt elektronických voleb.
Závěr
Je jasné, že Ministerstvo vnitra nesedí se zkříženýma rukama, ale snaží se plánovat a realizovat projekty. Letos přišel Langerův resort s dalšími odvážnými projekty. A tak držme palce, protože na jejich úspěchu závisí naše pohodlí, objem našich peněženek, které financují přebujelí státní aparát a náš čas, který trávíme na úřadech.
Zdroj: www.isss.cz
Odpovědět na příspěvek