Co je Průzkum a hodnocení stavu informatiky v hl. m. Praze?
Hl. m. Praha uskutečnilo celkem tři průzkumy stavu informatiky ve městě a to v r. 1995, 1999 a 2006. Prvé dva průzkumy zabezpečila pro město dnes již zaniklá organizace IMIP a to klasickým dotazníkovým korespondenčním šetřením s místním upřesňováním.
Poslední průzkum organizoval a zabezpečoval Magistrát hl. m. Prahy ve spolupráci s firmou ADVICE.CZ a to elektronickou komunikací přes internetovou aplikaci, ale také s místním upřesňováním a vysvětlováním způsobu přístupu a vkládání dat.
Účel projektu
Projekt má sloužit k rychlé a nenáročné evidenci stavu informatiky ve městě v předem stanovených kategoriích. Aktuální stav informatiky ve městě je nutné znát ze dvou hlavních důvodů:
– pro případnou tvorbu, aktualizaci a hodnocení plnění cílů a záměrů Informační strategie města (schválena usnesením ZHMP z listopadu 2005 do r. 2010)
– pro možnost celkové informovanosti respondentů v projektech a postupech řešení informatiky v ostatních srovnatelných subjektech.
Proto je projekt určen především k využití pro vedoucí a koncepční pracovníky na úrovni města i jednotlivých subjektů, pro informatiky města, ale i pro širokou veřejnost (např. pro inspiraci v ostatních krajích a městech ČR).
Řešení projektu
Projekt „Sledování a hodnocení stavu informatiky v HMP“ byl řešen v průběhu téměř celého roku 2006 a předpokládá se jeho další řešení ještě v r. 2007. Skládá se z několika částí:
– vývoj a implementace vlastní internetové aplikace
– naplňování daty ze strany respondentů (a jejich kontrola a revize)
– organizace a řízení projektu.
Ve vývoji internetové aplikace na adrese www.e-praha.info byl vytvořen základní systém pro ukládání dat, základní šablony výstupních sestav, systém pro archivaci dat a prozatímně systém prohlížení okolních dat ze strany respondentů.
V r. 2007 chceme vývoj aplikace ukončit ve smyslu uzavření projektu (logování všech operací, úpravy a rozšíření šablon, změny v administraci, přijetí provozních pravidel, rozšíření www prezentace aj.).
Naplňování dat ze strany respondentů (s výraznou nápomocí ze strany firmy) s údaji za evidenční rok 2006 probíhalo ve 2. pololetí 2006.
Z vytipovaných 66 respondentů (Magistrát, všech 57 ÚMČ a 8 vybraných informaticky zaměřených organizací města) aktivně spolupracovalo 64 institucí, bohužel 2 větší ÚMČ nedodaly údaje žádné. S další aktualizací dat o stavu informatiky ve městě se uvažuje až na počátku r. 2008 za evidenční rok 2007. Byla vytvořena závěrečná hodnotící zpráva o stavu informatiky v hl. m. Praze za r. 2006 (v elektronické i písemné podobě).
Řízení a organizace projektu byly v r. 2006 zaměřeny převážně na vývoj základní verze apli-kace a prvotní naplnění zdrojovými daty k roku 2006.
V r. 2007 chceme vytvořit a konstituovat provozní pravidla celého systému, ustavit pracovní skupinu projektu a zabezpečit pevnou zpětnou vazbu od respondentů. Od r. 2008 by měl být systém sledování a hodnocení stavu informatiky v hl. m. Praze plně realizován a uveden do pravidelného rutinního provozu (počítá se s pravidelnou roční aktuali-zací dat a hodnocením, aktualizaci je možné provést jinak kdykoliv při větších změnách v informatice u respondentů). Projekt není finančně náročný a jeho přínosy jsou evidentní.
Hlavní přínosy projektu
Hlavním přínosem projektu je možnost aktuálního a rychle dostupného přehledu o stavu ICT za vybrané instituce (potom souhrny za město) pro autorizované uživatele systému, pro ostatní veřejnost pak vybrané ukazatele.
Ukazatele systému sledování a hodnocení
V současnosti jsou vedeny ukazatele systému v těchto hlavních skupinách (kategoriích) u jednotlivých respondentů:
– kontaktní údaje
– údaje o instituci
– organizační zajištění ICT
– hlavní ICT projekty
– finanční údaje
– strategické dokumenty a osvědčení
– používaný software (ve stanovené specifikaci)
– využívané GIS
– hlavní datové celky
– hardware a sítě
– veřejné elektronické služby
Souhrny v uvedených skupinách ukazatelů se pak provádějí za MHMP, velké ÚMČ (s funkcí správního obvodu), ostatní ÚMČ, vybrané organizace města a město jako celek. Na základě různých analýz a studií se dá předpokládat, že vybrané instituce zařazené do systému sledování a hodnocení představují asi 80% informatického vybavení města.
Hlavní věcné poznatky z průzkumu r. 2006
Výsledky průzkumu informatiky z r. 2006 jsou uvedeny v závěrečné hodnotící zprávě o stavu ICT v HMP za rok 2006 (vydána tiskem, na CD a vystavena na uvedené adrese – zatím nepřístupno pro neautorizované uživatele). Výsledky průzkumu jsou dle možností porovnány co do vývojového trendu s obdobným průzkumem z r. 1999 (i když srovnání je jen orientační vzhledem k podstatně vyššímu počtu respondentů ve starším průzkumu – všichni zásadní respondenti jsou však titíž a ne úplně totožné skladbě ukazatelů).
Rudolf Abraham, Magistrát hl. m. Prahy
Jaromír Soldát, ADVICE.CZ
Odpovědět na příspěvek