Cesta k e-Praze – hodnocení dosavadního vývoje
Součástí semináře e-Praha 2007 byla i vystoupení Jiřího Vondráška z KPMG a Rudolfa Abrahama z Magistrátu Hl. m. Prahy. Obě prezentace hodnotily dosavadní vývoj projektu cesta k e-Praze.
Přednáška Jiřího Vondráška byla nazvána Dva roky cesty k e-Praze (Hodnocení plnění informační strategie.) Na začátku pan Vondrášek zmínil pozitiva a negativa hodnocení hlavních událostí a skutečností z uplynulého období. Jako pozitivní vidí Vondrášek ustanovené nového orgánu – Výboru pro informatiku – protože tak byly vytvořeny první předpoklady pro nastartování procesu strategického řízení IS/ICT v Praze.
Dále byl zvolen člen Rady hlavní města Prahy, který má v současné době ve své kompetenci oblast informatiky v Hlavním městě Praha. Pozitivně je také hodnoceno zahájení realizace řady projektů, které svým dílem přispívají k plnění stanovených strategických cílů.
Mezi hlavní negativa ale podle pana Vondráška patří fakt, že nezanedbatelná část řízení ICT a aplikací je provozována externími organizacemi. Úroveň jejich služeb však není dostatečně sledována a vyhodnocována. Nepříznivý vývoj je prý stále možné zvrátit. „Z provedených šetření a analýz vyplynulo, že nebyly zjištěny žádné skutečnosti a nenastaly žádné okolnosti, které by zpochybnily správnost dokumentu Informační strategie hlavního města Prahy do roku 2010 – cesta k e-Praze“, dodal Jiří Vondrášek.
Rudolf Abraham představil projekt Průzkum a hodnocení stavu Informatiky v Praze.
Zadavatelem projektu je Magistrát hlavního města Prahy a řešitelem je firma ADVICE.cz. Projekt má sloužit k rychlé a nenáročné evidenci stavu informatiky ve městě v předem stanovených kategoriích.
V posledním půzkumu bylo osloveno 66 respondentů, s toho spolupracovalo 22 velkých ÚMČ, 35 malých ÚMČ, 8 vybraných organizací a Magistrát Hl. m. Prahy. Pouze dva oslovení respondenti nereagovali. Plnění daty ze strany respondentů je prováděno minimálně jednou ročně.
Závěrečná hodnotící zpráva je zpracována k 31.12.2006
Stav informatiky ve městě je nutné znát ze dvou důvodů: Pro případnou tvorbu, aktualizaci, hodnocení cílů a záměrů informační strategie města. Druhým důvodem je možnost celkové informovanosti respondentů v projektech a postupech řešení informatiky v ostatních srovnatelných subjektech.
Mezi hlavní výhody projektu patří:
1) Možnost aktuálního a rychle dostupného přehledu o stavu informatiky ve městě.
2) Zhodnocení vybraných údajů v rámci celkové studie a možnost jejich vyhodnocování v reálném čase.
3) Finanční nenáročnost.
Celkem byly provedeny tři průzkumy v letech 1996, 1999 a 2006. Od posledního průzkumu můžeme hovořit o jednoznačném zlepšení. Počet sítí se dostal z 50% na celých 100%, počet serverů se zvýšil z 220 na 768 a počet stanic vzrostl z 8 000 na 12 466. Současný stav projektu naleznete na www.e-praha.info. V roce 2007 chtějí autoři projektu dokončit projekt po stránce vývoje softwaru, upřesnit údaje a výsledky vyhodnocování a zavést provozní pravidla.
Související články:
ePraha: Výzvy a příklady řešení již podruhé
Odpovědět na příspěvek