Česká republika podepsala s Microsoftem smlouvy o spolupráci
V rámci své návštěvy České republiky podepsali šéf Microsoftu Steve Ballmer a ministr vnitra Ivan Langer smlouvy o strategické a bezpečnostní spolupráci. K čemu se obě strany zavázaly?
Tisková zpráva, která byla o uzavření smluv vydána, nám příliš informací nedává. a protože text smluv nebyl zveřejněn, o obsahu obou smluv můžeme jen spekulovat.
Možnou podobu smluv se pokusil odhadnout Jiří Peterka ve svém článku na Lupě. My Vám přinášíme stručné shrnutí jeho článku.
Jedna z informací, která se v tiskové zprávě objevila říká, že stát podpisem smlouvy o spolupráci ušetřil 700 miliónů korun. Jak ale konstatuje Jiří Peterka, kolik stát utrácí za nákup softwaru od Microsoftu, už se nikde nedozvíme. Podle MF Dnes se počet nakoupených licencí pohybuje okolo 250 tisíc, což by znamenalo slevu 2 800 na každou licenci.
Podle Peterky jsou podepsané smlouvy zřejmě jen prodloužením již uzavřených dohod. Jedná se o smlouvy, které České republice resp. subjektům veřejné správy umožňují podílet se na licenčních programech Microsoftu pro velké zákazníky. Jednoduše řečeno: umožňují získávat množstevní slevy na nákup softwaru.
Problém je v tom, že může být poměrně zrádné vybavit celou veřejnou správu softwarem od jednoho dodavatele s tím, že neznáme zdrojový kód. To totiž znamená, že v podstatě nevíme, co vlastně program dělá.
Tento problém se zatím kompenzuje tím, že Microsoft za určitých podmínek zpřístupní svůj zdrojový kód. Nabízí to státu, resp. těm jeho orgánům, které se zabývají bezpečností. Česká republika tuto možnost využila již v roce 2005.
V únoru 2005, při příležitosti konání konference Government Leaders Forum, byla podepsána „Smlouva o přístupu ke zdrojovému kódu společnosti Microsoft v rámci jejího bezpečnostního programu pro vlády“. Za českou stranu ji podepsal ředitel Národního bezpečnostního úřadu a za druhou stranu sám Bill Gates, který byl tehdy v Praze kvůli zmíněné konferenci
Druhá smlouva se týká výměny bezpečnostních informací, konkrétně sdílení informací o bezpečnostních rizicích Microsoftu a českých krizových týmu, které však ještě nebyly sestaveny. Otázkou je, co bude chtít Microsoft výměnou za tyto informace. To se ale nepodařilo dohledat ani Jiřímu Peterkovi ani nám.
Zdroje:
Odpovědět na příspěvek