Cenzura čínského internetu je stále silnější
Čína, nadcházející pořadatel olympijských her, stále více kontroluje „nezávadnost“ internetu. Řada informačních zdrojů je blokována. Jako příklad lze uvést otevřenou encyklopedii wikipedia.
Zdá se, že kontrolovat takové médium, jako internet je téměř nemožné, Čína to však zvládá poměrně s přehledem.
Kromě již zmíněné Wikipedie blokuje Čínská komunistická strana pomocí velmi vyspělých filtrů a důsledné kontroly všech místních poskytovatelů v podstatě všechny „nebezpečné informace“. Běžný Číňan se tak nedostane k informacím o masakru na náměstí Nebeského klidu nebo o hnutí Falon Gong.
Přečíst si v Číně na internetu komentář k domácí politické situaci rovněž nepřichází v úvahu. Paradoxní je přístup západních internetových společností, které Číně v cenzuře vycházejí vstříc, přestože to popírají. Internetové společnosti se nechtějí vzdát příležitosti vydělávat v Číně a tak dělají jisté ústopky.
Například světová jednička Google sám vyhledává a vyřazuje obsahově „nečisté“ stránky, které následně zařadí do seznamu stránek pro běžné Číňany nedostupných, prý protože by je čínské filtry stejně zachitily.
Google při tom není sám, v Číně se na cenzuře podílí i takové společnosti jako Microsoft nebo Yahoo. Ty v Číně provozují Blogy, které následně cenzurují a nežádoucí obsah mazají.
Západní společnosti se odpovědnosti zbavují schováním se za čínskou společnost. Tak například portál yahoo.cn je vlastněn čínskou společností Alibaba, ve kterém však Yahoo drží 40% podíl. Google, který přislíbil, že nebude shromažďovat osobní informace čínských uživatelů internetu zase koupil čínskou společnost Taniya, ta bude pro Google cenzurovat pod jiným jménem.
Zdroj: Lupa.cz
Odpovědět na příspěvek