Byly vyhlášeny výsledky soutěže E-government The Best 2007
V úterý 20. listopadu byly, v rámci akce Beaujolais nouveau pro ICT 2007, vyhlášeny tři nejzajímavější projekty elektronizace veřejné správy roku 2007. Pojďme se na tyto projekty podrobněji podívat.
Nejdříve si zopakujme, o jakou soutěž se jedná, kdo ji pořádá, kdo projekty nominuje a kdo je hodnotí.
Tři vítězné projekty byly vybrány z publikace EGovernment The Best 2007, kterou již podruhé vydala redakce internetového časopisu eGoverrnment, zabývajícího se elektronizací veřejné správy.
Na základě námětů čtenářů redakce vybrala 20 nejúspěšnějších projektů (viz www.egovernment.cz/best/) a z těch následně tři vítězné.
Na prvním místě se umístil projekt Czech POINT (Ministerstvo vnitra), na druhém projekt InfoSoud (Ministerstvo spravedlnosti) a na třetím místě projekt Příprava materiálů v elektronické podobě pro jednání rady města a zastupitelstva města (město Uherský Brod).
Další informace o soutěži naleznete v našem článku zde.
Czech POINT
Jak již bylo řečeno, jako nejzajímavější projekt byl vyhodnocen projekt Podávacích Ověřovacích Národních Terminálů. Tyto terminály mají vytvořit universální komunikátor občanů s veřejnou správou.
Czech POINTy, jejichž konečný počet by se měl vyšplhat na 4 000 (v dubnu letošního roku byl spuštěn první), by se měly objevit na obecních úřadech, poštách a výhledově také u notářů. Cílem je poskytnout občanům výpisy z obchodního a živnostenského rejstříku, katastru nemovitostí a od ledna 2008 také výpis z rejstříku trestů.
Projekt byl vládou mohutně propagován a stal se symbolem jejího plánu budování eGovernmentu. Avšak stihl si již vysloužit i kritiku a to ještě před přechodem do ostrého provozu. Jde o to, že výpisy jsou sice rychlé a snad budou i dostupnější, ale při zpoplatnění jedné strany 50 korunovým poplatkem lidé raději upřednostňují výpisy postaru, na katastrálním úřadu, kde zaplatí pouze 100 korunový paušální poplatek.
Další rozpaky vyvolalo oznámení, že s rozšířením spektra služeb, které mají Czech POINTy poskytovat, se v dohledné době nepočítá, což univerzálnosti terminálu, kterou vláda slibovala, příliš neodpovídá
Czech POINTům jsme věnovali tyto články:
Czech POINT: Konečně bez front?
Projekt Czech POINT funguje, ale zatím neoslnil
Czech POINTy by mohly vznikat rychleji
InfoSoud
Na druhém místě se umístil projekt InfoSoud. Aplikace Infosoud umožní účastníkům soudního řízení informovat se o jeho průběhu on-line.
„Tento projekt zpřístupní účastníkovi řízení informace o průběhu jeho vlastního sporu prostřednictvím internetu. Lidé ušetří čas při zjišťování těchto údajů a zároveň se sníží zatíženost kanceláří soudů, protože ubude například počet telefonických dotazů o postupu řízení,“ vysvětlil smysl projektu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Přístup k informacím o průběhu soudního řízení (osobní údaje nebudou zveřejňovány) bude možný po zadání příslušného soudu a spisové značky.
InfoSOUD umožní získat elektronicky tyto základní údaje:
- Zahájení řízení
- Nařízení jednání (hlavní líčení) ve věci
- Zrušení jednání
- Výsledek jednání ve věci
- Vydání procesního (nemeritorního) rozhodnutí ve věci
- Vydání vyřizujícího (meritorního) rozhodnutí ve věci
- Podání opravného prostředku ve věci.
- Odeslání spisu nadřízenému soudu
- Vyřízení opravného prostředku
- Vrácení spisu z nadřízeného soudu
- Vyřízení věci
- Obživnutí věci
- Přerušení věci
- Ukončení přerušení věci
- Pravomocné skončení věci
- Odškrtnutí věci
V současné době probíhá zkušební provoz u okresních soudů v působnosti Krajského soudu v Praze. 1. října 2007 proběhne vyhodnocení projektu a v listopadu 2007 se počítá se zahájením ostrého provozu na všech okresních soudech. Krajské a vrchní soudy by se měly přidat v únoru 2008.
Ani v případě druhého projektu nelze jen pochválit a obdivovat. Je pravdou, že podobný systém potřebuje nebo bude potřebovat každé odvětví veřejného i soukromého sektoru.
Informační technologie se prostě stávají nezbytnou součástí našich životů. A logicky se stávají nezbytností pro českou justici. Je však otázkou, zda je správné zařadit, projekt elektronizace české justice, tedy projekt eJustice, jehož součástí je InfoSoud, do eGovernmnetu.
eGovenrmnet, tedy elektronizace veřejné správy, by se měla soustředit na veřejnou správu, nikoliv na soudní moc. V situaci, která nastala, si mohou ostatní odvětví právem stěžovat proč nebyly do eGovernementu také zařazeni. Budeme příští rok svědky toho, jak se eGovernment rozrůstá o projekty eŠkolství, či eZdravotnictví?
Projektu InfoSoud jsme se věnovali v našem článku zde: Ministerstvo spravedlnosti představilo dvě nové služby: e-Podatelnu a InfoSOUD
Příprava materiálů v elektronické podobě pro jednání rady města a zastupitelstva města
Svým rozsahem menší, ale neméně zajímavý projekt, který se umístil na třetím místě, je Příprava materiálů v elektronické podobě pro jednání rady města a zastupitelstva města.
Tento projekt zefektivňuje fungování rady a zastupitelstva Uherského Brodu tím, že automatizuje procesy přípravy materiálů pro jednání, odsouhlasení materiálů, zpracování materiálů před jednáním, průběh jednání a zpracování materiálů po jednání zastupitelstva a rady.
Jaký je výsledek projektu? Připravované materiály jsou obsáhlejší a kvalitnější, členové městské rady mají on-line přístup k interním aplikacím úřadu – právní předpisy, mapový server, e-mail, internet, které napomáhají k větší informovanosti členů městské Rady
Software pro přípravu dokumentu tak sjednotil, zrychlil a usnadnil městu proces vzniku nových dokumentů a nakládání s těmi stávajícími.
Další výhodou je uchovávání dokumentů v elektronické podobě, což je bezpečné a umožňuje to vyhledávání podle mnohých kritérií.
Největším přínosem celého projektu je, kromě úspory času a lidských sil, výrazná úspora finančních prostředků.
Software Dokumenty zastupitelstva a rady pro řešení této agendy dodala společnost ADVICE.CZ.
Zdroje:
Odpovědět na příspěvek