Jak neušetřit, ale vykazovat úspory?
Nejvyšší kontrolní úřad našel na dalším ministerstvu ničím neodůvodněný nárůst za konzultační služby vyplacené externím subjektům za služby, které mají v popisu práce řadoví zaměstnanci ministerstva.
Tentokrát se jedná o Ministerstvo životního prostředí.
Nárůst časově odpovídá období, kdy Nečasova vláda snížila objem platů na ministerstvech. Nabízí se hypotéza, že ministerstva sice na platech opravdu ušetřila, ale o to víc zaplatila z položky na konzultace. Co nás vede k této myšlence?
Klasický model jak neušetřit, ale úspory vykázat
Není to totiž nic nového. Svého času většina městských úřadů vykázala úbytek zaměstnanců tím, že propustili uklízečky a objednali si úklidové firmy placené z jiných rozpočtových položek.
Dalším podobným příkladem byl outsourcing ICT služeb. Byly zrušeny odbory (oddělení informatiky) propuštěni informatici a objednány tytéž služby od externích dodavatelů. Rovněž placeno z jiné položky rozpočtové skladby.
Oba příklady mají společné to, že úřady tím neušetřily. Naopak v důsledku zaplatily více, ale to jim nebránilo chlubit se úsporami v počtu zaměstnanců. Proč si to myslíme?
Většina propuštěných zaměstnanců obvykle plynule nastoupila u firmy, která začala dodávat stejné služby, a dělala dál tu samou práci za víc peněz. Firmy je rády vzaly, protože měli potřebné know how a postupně je využívali i pro jinou práci. Zkušený zaměstnanec, kterého není třeba zaškolovat, je k nezaplacení.
Nakonec byli spokojení všichni – úřad vykázal úsporu zaměstnanců (a tím i platů), firma získala solidního dobře platícího zákazníka a zaměstnancům vzrostl plat. A jak to souvisí s nálezem Nejvyššího kontrolního úřadu?
Proč by ministerstva měla být výjimkou?
Domníváme se, že byl použit stejný model. Ministerstvo po škrtech vlády vykázalo úsporu a propustilo některé zaměstnance. Část zaměstnanců nastoupila k externí firmě a ta dostala zakázku na tu samou práci, kterou až dosud prováděli jako zaměstnanci ministerstva.
Kontrolní zpráva tuto hypotézu nijak nepotvrzuje, ale ani nevyvrací. Tak podrobně nárůst konzultačních služeb zkoumán nebyl. Nicméně i kdyby tato úvaha byla lichá, nabízí se druhý možný důvod, který rovněž není lichotivý.
Ministerstvo zdůrazňuje, že konzultační služby museli zadat externí firmě, protože vlastní placení zaměstnanci nemají potřebnou odbornost. A k tomu nelze dodat nic jiného, než že není divu. Jestliže byly platy seškrtány, není divu, že lidé s potřebnou odborností na ministerstvu nezůstali. A nezbývá než si práci objednat u externí firmy. A tedy opět, platy se snížily, ale narostly výdaje za konzultace a k žádné úspoře nedošlo.
Naše pochyby povzbuzuje fakt, stejný problém je postupně objevován na dalších a dalších ministerstvech. Nevíte, kam jde NKÚ příště?
Doufáme, že nová vláda bude své reformy provádět smysluplněji a s každým škrtem prověří, zda nespoří způsobem – „Nechci slevu zadarmo“.
Odpovědět na příspěvek