Kraje budou mít nárok na podporu z EU i po roce 2013, s výjimkou Prahy.
S výjimkou hlavního města Prahy se kraje v České republice mohou těšit na nárok finanční podpory z EU i po roce 2013.
V letech 2007 až 2009 totiž nepřekročil jejich hrubý domácí produkt na obyvatele 75% průměru EU. Je třeba zdůraznit, že právě toto „nepřekročení“ je základní podmínkou pro čerpání podpory ze strukturálních fondů EU.
I přesto, že Ministerstvo pro místní rozvoj připustilo, že ČR bude mít k dispozici méně finančních prostředků v unijním rozpočtovém období 2014 – 2020 než nyní, stále nad konkrétním objemem peněz visí otazník. Finanční prostředky už zřejmě nebudou ve formě dotací, ale také ve formě zvýhodněných úvěrů.
V období 2007 – 2013 může Česká republika získat z Bruselu zhruba 26,7 miliard euro, což je v přepočtu zhruba 788,7 miliard korun. Podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského je další změnou pro příští období také snížení počtu operačních programů, přes které příjemcům z Evropské unie finanční prostředky proudí. V současnosti je těchto programů 17, po roce 2013 může jejich počet klesnout na 6 až 5. Proti tomu se ohradila Asociace krajů a Svaz obcí a měst.
Netřeba zmiňovat, že se v poslední době v naší zemi objevují problémy s čerpáním peněz z EU. Názorným příkladem je Ministerstvo školství kvůli programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. Hrozí tak, že ČR by mohla o peníze přijít. Evropská komise dokonce před časem kvůli zmiňovaným problémům pozastavila vyplacení 1,2 miliardy korun. Snahou Prahy je zabránit tomu, aby se kvůli pochybením celý program zastavil.
Jak se lidově říkává: „naděje umírá poslední“. Tuto naději nám všem vtiskl i náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun, který ačkoliv kritiku Bruselu vůči Praze připustil, řekl, že i přes výtky EU, naší zemi nehrozí celkové pozastavení přílivu peněz ze strukturálních fondů. Obecně možnost zastavení čerpání existuje pouze v případech, kdy jsou zásadní potíže s programy, to se však ČR netýká.
Zdroj: www.denik.obce.cz
Odpovědět na příspěvek