Státy Visegrádské čtyřky si vyměnily zkušenosti z oblasti eJustice
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a zástupci států Visegrádské čtyřky diskutovali v úterý 4. listopadu na společné konferenci na téma eJustice: Cesta k otevřené komunikaci veřejnosti s justicí.
Právě téma eJustice je jednou z priorit Ministerstva spravedlnosti pro české předsednictví v Radě EU v prvním pololetí roku 2009.
Cílem konference byla především výměna zkušeností se systémy eJustice a eGovernment v jednotlivých zemích Visegrádu. Jejich zástupci zhodnotili proces elektronizace justice ve svých zemích a avizovali, jaké novinky chystají do budoucna.
„Aktuální statistiky využívání jednotlivých aplikací justice, a to od ePodatelny přes Insolvenční rejstřík po infoSoud, infoJednání a ePlatební rozkaz jednoznačně ukazují, že naši občané se naučili pracovat s produkty eJustice, že to je cesta správným směrem. V nejbližší době spustíme také elektronickou infoDesku, tu chceme spustit ještě do konce tohoto roku“ shrnul za Českou republiku ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Polsko v současné době pracuje na pěti hlavních projektech v rámci elektronizace soudnictví. „V určitých věcech jsou některé státy západní Evropy vnímavější než my, ale doufám, že je doženeme“, uvedl náměstek ministra spravedlnosti Polska Lukasz Redziniak. Spolupráci států V4 v oblasti eJustice ohodnotil jako výbornou.
Stejně jako v Polsku, je i v Maďarsku první oblastí, která se stala elektronizovanou, registrace obchodních společností. „Od 1. července 2008 je možné registrovat firmy pouze a výlučně elektronickou formou“, uvedl poradce Ministerstva spravedlnosti Maďarské republiky Tamás Gáll. Návrh zákona, jímž se řídí zasílání a doručování úředních dokumentů v elektronické formě, projedná maďarský parlament v nejbližší době. Dalším pokračováním maďarského projektu eJustice bude umožnit komunikaci elektronickou formou i v soudních řízeních. Jako první budou moci podat elektronickou žádost soudům advokáti, což se plánuje od roku 2010.
Na Slovensku spustili elektronický obchodní rejstřík od července 2007. „Tento projekt se ukázal jako velmi úspěšný, do dnešního dne jsme měli okolo čtrnácti tisíc takových požadavků na zápisy“, uvedl Jozef Kaffka, představitel slovenské delegace. Elektronické žaloby začaly maďarské soudy přijímat 15. října tohoto roku. Do budoucna se zástupci slovenského Ministerstva spravedlnosti chystají zmodernizovat vnitřní soudní systém, který začali vytvářet již v roce 2001. Nyní se soustředí na jeho zdokonalení, a to například tak, aby občan z internetu zjistil, kde je jeho podání, jak soudce konal v jeho řízení a kdy bude mít nejbližší jednání.
Všichni zástupci Visegrádské skupiny uvítali, že si mohli vyměnit informace a názory s ostatními státy a shodli se, že podobné konference jsou pro jejich práci přínosem.
Zdroj: portal.justice.cz
Odpovědět na příspěvek