Senát schválil novelu zákona o eKomunikaci – co se změní?
Senát 5. června schválil novelu Zákona o elektronické komunikaci, v některých oblastech jsme se opět trochu přiblížili světu „Velkého Bratra“.
Předmětem novely zákona je novinka, která přišla „shora“ z Bruselu, a kterou jsme tedy byli nuceni implementovat do českého právního řádu. Operátorům vznikla povinnost uchovávat provozní a lokalizační údaje o jejich klientech.
Povinnost uchovávat provozní a lokalizační údaje (tzv. data retention, což můžeme přeložit jako zadržení dat) není v české kotlině nic nového, problém je v tom, že z EU přišel příkaz povinnosti týkající se uchovávání data retention ještě zpřísnit. Co naděláme, pojďme se alespoň podívat co si na nás „euroúředníci“ zase vymysleli.
Abychom mohli posoudit rozsah změn resp. zvýšení dohledu státu nad občany, které nastanou podepíše-li novelu zákona prezident, musíme se nejdříve podívat na stávající právní úpravu této problematiky.
Data retention je legislativně ošetřen Zákonem č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích. Nejprve se podívejme, jak Zákon charakterizuje „provozní a lokalizační údaje“:
„Provozními údaji se rozumí jakékoliv údaje zpracovávané pro potřeby přenosu zprávy sítí elektronických komunikací nebo pro její účtování.“
„Lokalizačními údaji se rozumí jakékoli údaje zpracovávané v síti elektronických komunikací, které určují zeměpisnou polohu koncového zařízení uživatele veřejně dostupné služby elektronických komunikací.“
Zákon ukládá všem provozovatelům veřejně dostupných veřejných komunikačních sítí nebo elektronických služeb povinnost uchovávat výše zmíněná data po dobu 12 měsíců a v případě obdržení žádosti ze strany oprávněných orgánů je vydat.
Podrobnosti stanovuje vyhláška č. 485/2005 Sb., vydaná bývalým Ministerstvem informatiky. Vyhláška přesně vymezuje, co se má uchovávat a za jakých podmínek, čímž snižuje riziko případného zneužití.
Uchovávají se údaje o uskutečněné komunikaci a jejím typu, telefonní čísla volajícího a volaného, čas a doba komunikace, čísla IMEI a údaje o přenosové stanici.
Novela zákona rozšiřuje tento seznam rovněž o neúspěšné (neuskutečněné) volání. V praxi to tedy znamená, že nejde o až takové zpřísnění kontrol, ale ono to může být, jak už to tak bývá krůček za krůčkem, až nakonec zjistíme, že opravdu žijeme v Orwellovském světě.
Na druhou stranu je třeba zmínit, že novela přináší i některá opatření pro ochranu našeho soukromí. Například je stanoveno, co musí operátor udělat s údaji jimž vypršela „trvanlivost“, tedy s údaji, které jsou uchovávány déle než to vyžaduje zákon (6 až 12 měsíců). Operátor je bude muset zlikvidovat, což v současné době nemusí.
Další významnou novinkou je povinnost nezachovávat společně s údaji o komunikaci samotný obsah komunikace.
O uchovávání dat o užiivatelích internetu se toho příliš neví
Co se týče internetu, nic podstatného se nemění. Zákon nařizuje poskytovatelům shromažďovat údaje o času a délce Vašeho připojení, objem přenesených dat a informace o odesílaných a přijatých mailech. Dále jsou shromažďovány IP adresy.
Provozovatelé serverů by zase měli shromažďovat informace o každém jednotlivém požadavku na jejich službu, stejně je tomu u dalších služeb jako jsou chaty a instant messaging. Informace o tom, jak kontrola internetu vypadá v praxi však nejsou k dispozici.
Zdroj: www.lupa.cz
Odpovědět na příspěvek