Lupa.cz: V Anglii havaruje sedm z deseti vládních IT projektů. A co u nás?
Na serveru Lupa.cz se zamýšlí Votěj Bednář nad prohlášením hlavního mluvčího anglického ministerstva, které je obdobou našeho MPSV, že sedm z deseti všech vládních IT projektů končí neúspěchem.
Anglická vláda by ráda, aby do roku 2010 nebo 2011 klesl tento počet neúspěšných projektů na pouhých 10 procent.
A jaká je asi situace u nás?
Autor článku se nejprve zamýšlí na tím, co v Anglii znamená neúspěch projektu? A platí totéž i u nás? Je projekt neúspěšný, když je dražší, když se opozdí, když něco z projektu nefunguje, jak by mělo?
Zamysleme se společně s autorem nejen nad vládními projekty jako je například Portál veřejné správy, Národní program počítačové gramotnosti, Národní vysokorychlostní server, Testcom, Centrální adresa, tržiště veřejné správy, elektronický podpis, internet do škol, atd., ale i nad IT projekty samosprávy, tzn. nad projekty krajských, magistrátních a městských úřadů.
Kolik z nich končí neúspěchem a proč? Určitě by byla podobná statistika u nás zajímavá, ale odlišil bych zvlášť projekty státní správy a samosprávy. Třeba se toho úkolu ujme nástupce Ministerstva informatiky a to Ministerstvo vnitra.
Než u nás podobná statistika vznikne, pokud tomu tak vůbec někdy bude, mohli bychom se snažit poučit a více se věnovat vlastnímu řízení projektů.
Neklaďme příliš velký důraz na technologie, ty jsou až na druhém místě. Často mám pocit, že se u nás až příliš zabýváme samotnými technologiemi a cíle projektu potom technologiím přizpůsobujeme. Jenomže technologie nás občas zklamou, nebo si s nimi neumíme dobře poradit.
Odpovědět na příspěvek